Czy negatywne emocje będą miały wpływ na dziecko?

Witam.Z mężem jesteśmy ponad rok po ślubie,mamy półroczna córkę.pobralismy się b.szybko bo po 9miesiacu znajomości.od pewnego czasu zastanawiam się czy małżeństwo ma sens.Nie ufam mężowi.Od początku pił...znajdywalam puste butelki po szafkach,wychodził niby na chwilę a wracał pijany.Mirszkamy z moją babcią on żyje jak w "hotelu" żuci 200zlotych miesięcznie i zadowolony.Boje się rzadac pieniędzy bo później wypomina.Oklamuje mniej na każdym kroku.Gdy wychodzi z domu aż żołądek mnie boli bo nie wiem w jakim stanie wróci.Rozmowa nie przynosi rezultatu bo zawsze wychodzi na to że ja jestem tą zła i czuję się winna.Nie mówi miłych słów...nigdy niczego nie kupił... nie czuję się jego żoną.Żyje jak kawaler .nie pyta o zdanie,dzieckiem też rzadko się zajmuje.Doszlo do tego że go kontroluje.sprawdzam kieszenie raz sprawdzian tel ale się do tego przyznała bo wtedy wyszedł na jaw jego kolejne kłamstwo.Nie potrafię już z nim rozmawiać.. drażni mnie i szukam okazji do kłótni.Boje się że te negatywne emocje będą miały wpływ na dziecko.czy to ma sens? Dziękuję

Witam,

dziecko modeluje zachowania rodziców, emocje kształtują profil rozwojowy dziecka, strach wpływa na poczucie własnej wartości dziecka, pojawiają się zmartwienia, reakcje nerwowe itd. Zalecana jest rozmowa z mężem, zasygnalizowanie swoich potrzeb i dziecka, wskazana jest terapia małżeńska lub zakończenie toksycznej relacji.

Pozdrawiam serdecznie

Witam, rozumiem że nie ma Pani zaufania do partnera. Nadużywa alkoholu, oddalił się od Pani. Warto skorzystać z dłuższej rozmowy z psychologiem, aby zastanowić się nad Pani relacją, związkiem, co będzie dla Pani i dziecka bardziej korzystne w tej sytuacji.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl