Czy nerwica jest powodem problemów ze zdrowiem?

Dzień dobry, Mam 30 lat. Około 3 miesiące temu wystąpiła sytuacja w której miałem wyszarony obraz przed oczyma, zawroty głowy i bardzo źle się czułem. Od tamtego czasu występuje u mnie ból (ucisk) po lewej stronie głowy, jestem rozdrażniony, nie mogę się skupić i sporadycznie pojawia mi się kłucie w klatce piersiowej w różnych jej stronach. Ponadto wyjątkowo mocno się pocę, zwłaszcza w nocy. Neurolog nie wykrył żadnych zaburzeń typowo neurologicznych, przepisał lekki lek z serii SSRI po którym znaczna część problemów ustąpiła, ale nie wszystkie. Obecnie ten lek przestałem brać i problemy stopniowo wracają. Problem wzmaga się w pewnych częściach dnia, głównie podczas pracy i podczas wysiłku umysłowego. Rozdrażnienie i bóle głowy wzmagają się dodatkowo po wypiciu kawy, pomimo brania magnezu codziennie rano obok witaminy C. Poza tym od kilku lat występuje u mnie przewlekły kaszel, który dodatkowo jest wzmożony w czasie gdy następuje pogorszenie (tj. w godzinach pracy i po wypiciu kawy etc). Niegdyś miałem zapalenie żołądka które też powodowało różne dziwne objawy i problemy takie jak refluks. Paradoksalnie wszystkie problemy przestają występować np. po spożyciu alkoholu. Krew ostatnio badałem, OB podwyższone, CRP podwyższone, natomiast pozostałe z morfologii, cukier, magnezy itd w normie. Szukać przyczyny w nerwicach które są chlebem powszednim w mojej branży czy to raczej coś innego? Do jakiego specjalisty się wybrać?

Dzień Dobry Panu,

Dziękuję Panu za kontakt i za relację :)

Zaprezentowane przez Pana symptomy, wskazują na odpowiedź Pana organizmu, na zdarzenia/sytuacje stresogenne.

Nie napisał Pan, jaki styl życia prowadzi Pan na co dzień - bo to ma znaczenie.
Jak radzi sobie Pan ze stresem?
Jak jest u Pana z regularną aktywnością fizyczną?
Jest takie powiedzenie, którym chętnie dzielę się tutaj, z Czytelnikami Portalu Abc Zdrowie (co sama praktykuję :)) że:

RUCH zastąpi niemalże każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu...

Zalecana byłaby dla Pana osobista konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego, w ramach NFZ-tu (bez skierowania) lub prywatnie, celem diagnostyki symptomatycznej oraz komplementarnego leczenia (psychoterapeutycznego/ew. farmakologicznego).

Dodatkowo, zachęcam Pana do kontrolnej konsultacji reumatologicznej, z powodu podwyższonego CRP oraz OB.

Gdyby miał Pan życzenie rozmowy ze mną, zapraszam do kontaktu via Skype.

Serdeczności i tylko satysfakcjonującego samopoczucia Panu życzę!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam Pana,
wskazana jest pomoc psychoterapeutyczna w paradygmacie poznawczo - behawioralnym. Alkohol niweluje napięcie związane z niepokojem (lękiem), jednak nie jest to dobra metoda na leczenie zaburzeń lękowych, ponieważ mogą pojawić się skutki uboczne, np. uzależnienie, uszkodzenie poszczególnych narządów wewnętrznych, np. wątroby.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie