Czy nerwica może objawiać się w ten sposób?

Od lat mam różne dolegliwości, chodzę od lekarza do lekarza i nikt nie widzi żadnych odchyleń. A mnie bola stawy, miesnie, nadgarstki, nam zaburzenia widzenia, problem ze stawami żuchwowymi, brak sil. Przeczytałam artykuły o fibromialgii i wszystko mi pasuje. Czekam na wizyte u reumatologa ale boję aiw okropnie. Czy np.nerwica albo depresja moga sie tak objawiac? Aczkolwiek wcześniej nie slyszalam o tej chorobie, więc jak organizm mogłaby sam udawać takie bole? Mam większość charakterystycznych

Witam,

fibromialgia to stosunkowo słabe poznana jednostka, nie ma jednoznacznej przyczyny powstawania ani sposobów postępowania. Objawowo jest dosyć podobna do innych jednostek- jak np. neurastenia czy zespół przewlekłego zmęczenia.
Faktycznie powyższe objawy mogą mieć również przyczyny psychogenne. Praktycznie każdy objaw somatyczny (odczuwalny fizycznie) może mieć podłoże psychogenne- i nie chodzi tu o "udawanie" takich bóli a bardziej o mechanizm ich powstawania- somatyzację. Somatyzacja polega zamianie trudności psychicznych (konfliktów wewnętrznych, impulsów) na objawy somatyczne. Ponadto- nawet w fibromialgii część leków przeciwdepresyjnych czy przeciwlękowych bywa również skuteczna.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl

Witam,

Po wykluczeniu konkretnej somatycznej jednostki chorobowej, której mogą to być objawy, faktycznie skierowałabym uwagę na psychogenne źródło opisanych objawów. Tak jak choroba ciała działa na pogorszenie się stanu psychicznego, tak i sama psychika może wywoływać objawy chorobowe, które charakterystyczne są dla jakiejś konkretnej choroby, a żadne leczenie tej choroby nie będzie przynosiło ulgi.

Pozdrawiam serdecznie,
Małgorzata Mazurek
www.synovial.pl