Czy nerwica może powodować dodatkowe skurcze serca?

Witam.męczą mnie dodatkowe skurcze serca, miałem robionego holtera24h( kardiolog stwierdził bez zaburzeń rytmu)2x echo( wszystko ok tylko pogrubiały PPM ze śladową fala zwrotną do LK). .dodam że ćwiczę na siłowni 4x w tyg po 1,5 h .Mam stwierdzoną nerwicę lękową na którą się leczę. Ilość tych skurczy to 1-30 na dobę , zależy od dnia. zauważyłem że najczęściej dostaję ich jak sie zdenerwuje/ zestresuje pyt: czy te skurcze są niebezpieczne i czy nerwica może je powodować?

Takie kołatania serca i uczucie jego nieregularnej aktywności, po wykluczeniu przyczyn somatycznych, kardiologicznych, są objawem nerwicy i jako takim niegroźnym. Szczególnie, ze pisze Pan iż pojawiają się w sytuacjach stresowych, trudnych emocjonalnie, a zatem potencjalnie lekowych. Warto zatem by pracował Pan nad tym w psychoterapii.

Dzień Dobry Panu,

Zarówno nerwica lękowa, jak również nadmierne przeciążenie organizmu ćwiczeniami na siłowni, mogą skutkować dodatkowymi skurczami serca, które są dosyć niepokojące
wtedy, gdy występują.

Z przesłaniem tylko dobrego samopoczucia,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl