Czy nerwica natręctw jest dziedziczna?

Witam. Planuje zajść w ciąże, ale mam pewne wątpliwości co do bezpieczeństwa dzidziusia. Czy nerwica natręctw jest dziedziczna? W jakim stopniu nn u matki może zagrażać płodowi lub też rozwijaniu się płodu, szczególnie w pierwszym miesiącu, kiedy kształtują się wszystkie komórki nerwowe? Serdecznie pozdrawiam.
ponad rok temu

Witam serdecznie.

Przypuszcza się, że czynniki genetyczne ogrywają dość istotną w powstawaniu nerwicy natręctw.
W badaniach rodzin osób chorych na nerwicę natręctw wykazano, że objawy tego zespołu występowały u ok. 25 % ich ojców i ok. 9% matek. W ogólnej populacji nerwicę natręctw stwierdza się u ok.3%. Dziedziczenie prawdopodobnie zależy od wielu genów.
Można więc przypuszczać, że dziecko matki leczonej z rozpoznaniem OCD ma większe ryzyko zachorowania na OCD niż w populacji ogólnej. Opisano kilka przypadków pacjentek, których objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych uległy zaostrzeniu w trakcie ciąży.

Z pozdrowieniami

Witam, oprócz czynników genetycznych na rozwój choroby maja wpływ czynniki środowiskowe. Tu toczy sie dyskusja co jest pierwotne a co wtórne, badania pokazują, ze mimo genetycznych predyspozycji choroba nie rozwija sie u wszystkich spokrewnionych osób. Dlatego musza wystąpić nieprawidłowości w środowisku tj. Dysfunkcje rodzinne, stres, traumy, nieprawidłowe wzorce radzenia sobie, aby choroba sie rozwinęła. Zachęcam Pania przede wszystkim do zadbania o siebie w tym czasie i podjęcie psychoterapii podczas całego okresu ciąży. Pozwoli to Pani na obniżenie Pani leku i stresu, które na pewno nie maja pozytywnego oddziaływania na życie płodowe dziecka. Pozdrawiam