Czy nerwica natręctw może przerodzić się w zaburzenie osobowości?

Witam cierpie na nerwice natrectw ktora lecze leki plus terapia. Mam pytanie czy nn moze przerodzic sie w jakies zaburzenie osobowosci typu borderline charakteroterapie psychopatie osobowosc narcystyczna itp ?? Zadalem to pytanie na forum ale uzyskalem tylko odp ze te zab. osobowosci inaczej sie diagnozuje. Dziekuje za odp.

Witam Pana, nerwica natręctw nie przechodzi w cięższe zaburzenia, czy schorzenia psychotyczne. Nerwica jest uznawana za jedną najlżejszych postaci choroby; z reguły osoby z takim rozpoznanie uznaje się za najzdrowsze - ogólnie dobrze funkcjonują społecznie i zawodowo; jedynie tylko pewne obszary ich osobowości wymagają reparacji (naprawy). Gdyby jednak po jakimś czasie okazało się, że pacjent wykazuje reakcje psychotyczne, to znaczy, że wcześniej został źle zdiagnozowany.

Jeśli to może Pana uspokoić, to warto wiedzieć, że osoby ze zdrowszego poziomu funkcjonowania czyli tzw. neurotycy, zwykle mają duże poczucie krytycyzmu wobec swoich objawów, są ich świadomi i pragną coś zrobić, by je zmienić poprzez terapię. Osoby głębiej zaburzone, czy wręcz psychotyczne, nie mają poczucia własnej choroby; uważają, że są zdrowi, tylko otoczenie jest jakieś inne/złe/zmienione itp..

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.