Czy nerwowość i wybuchowość to objawy nerwicy?

Mam 32 lata, jestem kobietą. Często odczuwam ból w okolicy mostka (jakby za mostkiem). Czasem jest to silny ból, nasilający się przy głębokim oddychaniu, czasem po prostu lekkie kłucie. Odczuwam te dolegliwości od kilkunastu tygodni. Byłam u lekarza, ale zlecił mi EKG, które było w porządku, oraz zalecił branie magnezu i pyralginy. Nie pomogło. Dodam, iż jestem osobą bardzo nerwową, wybuchową. Potrafię zirytować się z błahego powodu i to do tego stopnia, iż robię awantury moim bliskim. Do tego często mam lęki związane ze troską o bliskich. Boję się, że przykładowo będą mieli wypadek lub stanie się coś równie strasznego. Miewam koszmary i bywa, iż źle sypiam – budzę się w nocy i nie mogę zasnąć. Do tego nie odczuwam szczęścia, zadowolenie z życia, mimo iż chyba mam powody. Wszystko w moim życiu jest w porządku. Mimo to jestem drażliwa, krytyczna, nerwowa... Czy to może być nerwica? Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić?

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

takie objawy nie są specyficzne dla jednego problemu zdrowotnego. Mogą wynikać zarówno z istniejącej choroby somatycznej, jak również z wzmiankowanych przez Panią trudności emocjonalnych. Po pierwsze należałoby się w tej sytuacji zastanowić, czy lekarz rodzinny wykluczył tę pierwszą możliwość. Proponuję, by z tym pytaniem udała się Pani do niego - zbadał Panią i z pewnością lepiej orientuje się w przyczynie problemu. Jeśli uzna, iż objawy mają podłoże emocjonalne, z pewnością skieruje Panią do odpowiedniego specjalisty.

Pozdrawiam serdecznie