Czy nie będąc ukąszona przez kleszcza można zarazić się boreliozą?

Nie wiem co o tym myśleć. Zrobiono mi wiele badań dot. boreliozy. Kilka testów wyszło dodatnich, a kilka ujemnych, zaś test Western-blot wyszedł dodatni. Lekarz przepisał mi antybiotyk, a po tym jeszcze raz zrobiłam test i był on dodatni. Mój lekarz, że to nie jest borelioza, ale niedawno byłam u mojego lekarza rodzinnego, który bardzo się zdziwił, że inna pani doktor stwierdziła, że to nie borelioza. Czy na tę chorobę można umrzeć?

Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam i z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Borelioza jest chorobą zakaźną, która szerzy się tylko z udziałem wektora- kleszcza (we wszystkich postaciach rozwojowych). Czasami zdarza się, że ukąszenie jest niezauważalne i pacjenci mają problemy ze wskazaniem takiego incydentu.

Borelioza, która nie ulega wyleczeniu jest chorobą przewlekłą, ale nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia. W następstwie przewlekłego przebiegu może dochodzić do uszkodzenia wielu układów m.in. serca, układu nerwowego i układu ruchu.

Całość problemu warto konsultować z lekarzem chorób zakaźnych.

Redakcja abcZdrowie.pl