Czy nie jest już za późno na odchudzanie?

Mam 19 lat i ostatnio po obejrzeniu programu "Cofnąć czas" postanowiłam się zważyć. Szokiem było dla mnie, kiedy zobaczyłam, że nie mam już 76, 84 czy 91 kg, a równe 100!!! Słyszałam, że przy otyłości zostają uszkodzone mięśnie i dużo trudniej jest zrzucić kilogramy. Moim głównym problemem jest psychika. Czy istnieją tacy psycholodzy czy psychoterapeuci, którzy zajmują się osobami z otyłością, ale bez zaburzeń odżywiania [bulimia, anoreksja]? Zastanawiam się również, czy nie jest już za późno na reakcje, czy jeszcze kiedykolwiek będę miała szanse wyglądać tak, jak dawniej? Bardzo proszę o pomoc.

Witam
Proszę się nie załamywać! Zdecydowanie ma Pani szansę, na redukcję masy ciała.
Jest Pani bardzo młoda, ma przed sobą całe życie i dużo czasu na uzyskanie wymarzonej sylwetki.
To, jakie będą Pani mięśnie, zależy tylko i wyłącznie od Pani aktywności fizycznej.
Nie podała Pani swojego wzrostu, stąd ciężko mi powiedzieć, jaką dietę odchudzającą powinna Pani wybrać.
Konieczne będą wcześniejsze badania lekarskie, którę pomogą określić przyczynę nadmiaru masy ciała.
Będę wdzięczna za podanie większej ilości informacji na swój temat (wcześniejsze próby odchudzania, przykładowy jadłospis z porami posiłków i ich składem, ilością produktów, informacje na temat Pani trybu życia, przyczyn otyłości).
Przy znacznej nadwadze nie każde ćwiczenia będą wskazane, a dobrze gdyby udało się Pani zwiększyć aktywność fizyczną.
Pomocy psychologicznej może Pani szukać w prywatnych poradniach dietetycznych - tam zazwyczaj pracują psycholodzy specjalizujący się w problematyce nadwagi i otyłości.

Pozdrawiam ciepło!