Czy nie jest za późno na szczepienie, jak mam mieć za miesiąc operację?

Zostałem skierowany na operację przepukliny, wyznaczony termin za około 1 miesiąc. Zostałem zapytany o szczepienie WZW B. Pamiętam, że miałem ostatnio zabieg 5 lat temu, bezinwazyjny kolana, jednakże wtedy był to zabieg natychmiastowy, na 3 dzień po wizycie. Jako że wszyscy w około przestrzegają o zakażenia żółtaczką podczas operacji zrobiłem badanie na przeciwciała HBS. Wynik wyszedł < 3,10 mIU/ml, opisany jako NIEOBECNE. Czy w związku z tym mam przesunąć operację na kolejny dalszy termin, czy też zaszczepić się samemu (bez konsultacji) czy też w konsultacji z chirurgiem który ma mnie operować (trudno się dostać nawet na wizytę), i wziąść chociażby jedną dawką szczepionki? Czy nie jest za późno na szczepienie jak mam mieć za miesiąc operację?

Szczepienie p/wzwB nie jest konieczne przed operacją, ale jest zalecane. Prawdopodobieństwo zarażenia jest b. małe. Jeżeli do operacji pozostało mniej jak 4 tyg. to 1 dawka szczepienie nie zabezpieczy przed ew. zarażeniem.