Czy nie lepiej wybrać szczepienia i szczepić dziecko tylko przed groźnymi chorobami?

Witamy, jesteśmy rodzicami 7-miesięcznego dziecka, którego szczepienia (po namowie znajomych z internetu) wykonujemy w sposób indywidualny, tzn. wybieramy szczepienia ochronne zabezpieczające przed wybranymi chorobami. Na chwilę obecną nasze dziecko cieszy się doskonałym zdrowiem, gdyż stosujemy długie odstępy między kolejnymi szczepieniami, nie zgodziliśmy się na szczepienie w szpitalu, na dzień dzisiejszy wykonaliśmy u dziecka tylko szczepienia niezbędne, czyli: WzW B i polio. Już wiemy, że nie będziemy szczepień na odrę, świnkę i różyczkę - gdyż te choroby dzieci przechorowują łagodnie, a inne dzieci naszych przyjaciół, pomimo szczepień, chorowały na świnkę. Czy nie jest korzystne wybranie następnie szczepień z grupy zalecanych, czyli płatnych szczepionek, chroniących przed naprawdę groźnymi chorobami (pneumokoki, meningokoli, ospa wietrzna)? Z góry dziękujemy za pomoc
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,
Mają Państwo prawo decydować o rodzaju szczepionek stosowanych u dziecka. Jak najbardziej zachęcam do zaszczepienia szczepionkami zalecanymi, gdyż jak sami Państwo napisali zabezpieczają dziecko przed chorobami, które mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Jednak proszę jeszcze raz się zastanowić czy wszystkie odrzucane przez Państwa szczepionki słusznie znalazły się na liście do skreślenia ( na przykład różyczka, która szczególnie w przypadku dziewczynki, która w przyszłości może planować zajście w ciąże, może powodować poważne konsekwencje).
Zachęcam do odwiedzenia pediatry i skonsultowanie Państwa wyborów.
Pozdrawiam