Czy nie trzeba robić badań i wystarczą tylko tabletki?

Moja mama ma 60 lat, choruje na nadciśnienie, ma dużą nadwagę, kłopoty z wątrobą. Od dłuższego czasu jest bardzo nerwowa, nie śpi w nocy, często wychodzi za potrzebą, ostatnio dużo przytyła. Cukier na czczo powyżej 200, po posiłku 340. Była dziś u lekarza rodzinnego, zmierzono jej poziom cukru (286) i na tym się zakończyło, żadnych badań! Pan doktor powiedział, iż nie potrzeba tylko przepisał M******** 500 3X1 tabletka.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Bez możliwości zbadania pacjenta, dokładnego zebrania wywiadu i przejrzenia zgromadzonej dokumentacji nie ma możliwości odpowiedzenia na pytanie, czy konieczne są kolejne badania.

Ze względu na nadwagę oraz rozpoznaną cukrzycę z pewnością konieczne jest wprowadzenie oprócz leczenia diety. Dieta powinna zawierać również mało soli (ze względu na nadciśnienie). Więcej informacji na temat diety można znaleźć w naszym portalu (zarówno poświęconemu cukrzycy, jak i odchudzaniu).

Oprócz diety konieczna jest również systematyczna aktywność fizyczna - minimum 3 razy w tygodniu przez minimum 30 minut.

Chorzy na cukrzycę wymagają regularnej kontroli parametrów między innymi wydolności nerek czy wątroby. Konieczne są również regularne wizyty u okulisty.

Pozdrawiam