Czy niechęć do przytulania to autyzm?

Bardzo martwię się o rozwój mojej 17-miesięcznej córci, o to że ma autyzm. Mała nie lubi się przytulać, ani dawać buziaczków, mało mówi: dada, baba, mama, tata, jajo, papa, to nie, i naśladuje dużo zwierzątek, czasami gdy ją wołam nie reaguje, lubi oglądać gazety, jest dzieckiem wrażliwym i boi się obcych, czy to może świadczyć o autyzmie? Córeczka boi się obcych, nie pójdzie na ręce do nikogo obcego, poza tym chyba ładnie się bawi, lubi oglądać książeczki, jest zainteresowana bajkami, śmieje się, jak coś chce pokazuje paluszkiem, a jak zadaję jej pytanie czy coś chce i tego chce to mówi tak, nie da w ogóle posadzić się na nocnik, odrazu się wypręża, nigdy nie lubiła siedzieć w wózku grzecznie. Proszę o rady, bo odchodzę od zmysłów.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Przyczyn niepokojącego zachowania Pani córeczki może być kilka. Nie muszą one świadczyć o zachowaniach autystycznych. Bardzo ważne jest zaobserwowanie czy dziecko próbuje się komunikować pomimo małej ilości wypowiadanych słów, czy stara się powtarzać nowe słowa, czy słucha kiedy się do niej mówi czy zainteresowana jest bardziej sobą. Kiedy się bawi: czy lubi bawić się z kimś czy stara się unikać kontaktu z innymi. Pisze Pani o przeglądaniu gazet: czy zajmuje się tym w odosobnieniu wertując kartka po kartce, czy lubi przeglądać gazetę razem z panią pokazując co jest na jakim zdjęciu. Czy boi się osób, które widzi pierwszy raz czy reaguje lękiem na jakąkolwiek zmianę w otoczeniu związaną z przyjściem do domu osoby z poza rodziny. Itp. W ocenie funkcjonowania dziecka najlepiej pomogłoby osobiste spotkanie z psychologiem dziecięcym, który miałby możliwość obserwacji zachowań dziecka w odniesieniu do różnych sytuacji.

Z Pani listu nie wynika jednoznacznie, że dziecko ma cechy autyzmu, dlatego do czasu spotkania z psychologiem proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam serdecznie!

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
To, że córka nie lubi się przytulać to jeszcze nie świadczy o autyźmie. Może być wrażliwa na dotyk i dlatego nie przepada za tego rodzaju stymulacją. Strach przed osobami obcymi jest raczej naturalny. Natomiast rozwój mowy wymaga konsultacji z logopedą i na to należy zwrócić uwagę.
Pozdrawiam AM