Czy niedobór tej witaminy może powodować depresję?

Bardzo proszę o informację. Jestem kobietą w wieku 48l.od lat choruję na depresję. Wiele leków mi zmieniono bez efektu. Przeczytałam o witaminie w sklepie internetowym o nazwie niacyna wit. B3 500mg.ludzie wypowiadają się że bardzo pomogla w depresji tylko za duża dawka powoduje uszkodzenie wątroby. Proszę o informację na ten temat jesli rzeczywiście niedobór tej witaminy może powodować depresję. Dorota

Witam,

najwięcej danych z badań klinicznych dot. wpływu witamin na zaburzenia nastroju mają witamina B12, kwas foliowy, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz tryptofan.
Nie znam danych dotyczących niacyny- trzeba wziąć pod uwagę wpływ marketingu sprzedawców wszelakich suplementów diety.
W pierwszej kolejności myślałbym o ewentualnej modyfikacji farmakoterapii oraz weryfikacji diagnozy- często przyczyną lekooporności w depresji jest nie rozpoznana dwubiegunowość (choroba afektywna dwubiegunowa). Istotnym byłoby również oznaczenie hormonów tarczycy (TSH).

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl