Czy niedoczynność tarczycy jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę?

Witam! Od jakiegoś czasu z moim partnerem zastanawialiśmy się nad kolejnym dzieckiem (nasza córka ma prawie 3 lata). Jakieś 3 tygodnie temu wykryto u mnie niedoczynność tarczycy. Od tego czasu biorę Levothyroxine 50 mcg dziennie i czuję się dużo lepiej, wciąż czekam na wizytę u specjalisty. Dopiero teraz zaczęłam czytać więcej o tej chorobie i podobno zajście w ciążę jest niewskazane. Podaję również moje wyniki badań: prolactin: 744mu/l; free t3: 1.7; fsh: 1.3; lh: 2.0; tsh 99; free t4 2.0. Dziękuję.

Witam serdecznie!

Pacjentki z niedoczynnością tarczycy powinny uważnie planować ciążę. Przed podjęciem prób poczęcia konieczna jest konsultacja ze specjalistą, który ustali najwłaściwsze dla Pani leczenie i podejmie się leczenia przez cały okres ciąży. Ze względu na ciążę podwyższonego ryzyka przez cały okres ciąży będzie Pani musiała pozostawać pod stałą opieką ginekologa i endokrynologa.

Przedstawione wyniki badań nie są jednoznaczne. Nie dopisała Pani jednostek, w których podany został wynik, przez co niemożliwa jest jego interpretacja. Na pewno podwyższony jest jednak poziom prolaktyny. Hiperprolaktynemia jest jednak często wtórna do źle leczonej/ nieleczonej niedoczynności tarczycy. W obecnej sytuacji wskazane jest powtórzenie badań w celu oceny skuteczności obecnego leczenia. Poziom prolaktyny powinien się unormować po uregulowaniu czynności tarczycy.

Pozdrawiam