Czy niedoczynność tarczycy może być wskazówką do wykonania badań prenatalnych?

Witam!
Od kilku lat leczę się na niedoczynność tarczycy. Obecnie jestem w 7 tygodniu ciąży. Jestem pod stałą opieką ginekologa i endokrynologa. W ciąży została mi zwiększona dawka dotychczasowego hormonu oraz dodatkowo muszę brać jod. Słyszałam, że niedoczynność może spowodować wady rozwojowe u dziecka. Czy w takim razie jest to wskazówka, aby lekarz zlecił mi badania prenatalne?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Zasadność wykonania badań prenatalnych powinien ocenić lekarz prowadzący ciążę. Niedoczynność tarczycy nie jest ewidentnym wskazaniem do wykonania takich badań. Z opisu wynika, iż jest Pani pod stałą opieką specjalistów. Dobrze leczona niedoczynność tarczycy nie powinna być przyczyną powstania wad płodu. Ważne jest, aby regularnie się kontrolować i modyfikować dawki leków w zależności od etapów ciąży.
Jeśli lekarz nie widzi wskazań do wykonania badań prenatalnych można wykonać je prywatnie, lecz wtedy nie są refundowane. Niektóre badania prenatalne, szczególnie inwazyjne, mogą nieść za sobą ryzyko powikłań.