Czy niedoczynność tarczycy może się objawiać zaciskaniem w gardle?

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy niedoczynność tarczycy może się objawiać zaciskaniem w gardle, kołataniem serca, trudnościami w przełykaniu, problemów z oddychaniem i wybudzaniem się w nocy z paniką ? Leczę się już od roku na niedoczynność i biorę euthyrox 75. Ale objawy takie miałem już wcześniej i bardzo się stresowałem. MIałem takie ataki paniki, nagłe zaciskanie w gardle, kołatania serca , bezdechy nocne, problemy z oddychaniem, ciągłe rozmyślania o śmierci, chorobach. Kołatanie serca wystepowało podczas jazdy na rowerze, tak jakby się potykało, takie pulsowanie do głowy. Miałem ekg serca, wszystko było ok. Teraz mam już rzadziej takie kołatania, ale ataki paniki zostały i często mnie zatyka w gardle jak się zestresuje, brakuje mi oddechu. W klinice gdzie się leczę na tarczycę powiedziano mi , że takie objawy nie mają nic wspólnego z niedoczynnością tarczycy. A w internecie pisze właśnie, że podczas niedoczynnośći są takie objawy i się bardzo martwię. Czasami te objawy występują jak jestem sam, wtedy mam zawroty głowy, nagłe ataki paniki, oblewanie potem, zaciskanie w gardle , uczucie jakbym miał zaraz zemdleć. Więc powinienem iść do psychiatry czy do psychologa ? A może do szpitala na obserwacje ? Wielu lekarzy rodzinnych mi mówiło, że to może być stres. Bardzo dziękuję za uwagę i zrozumienie.

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Witam,
Pański opis odpowiada zaburzeniom lękowym. Napięcie, przyspieszone bicie serca, problemy z oddychaniem, pocenie się, zawroty głowy, wtórny lęk przed poważną chorobą lub nawet śmiercią spełniają kryteria tychże. Domyślam się, że musi być Panu bardzo trudno trwać w ciągłym oczekiwaniu na kolejny epizod lęku, tym bardziej, że nie jest on przypisany do żadnej konkretnej sytuacji. Zastanawia mnie, czy aktualnie dzieje się w Pana życiu coś ważnego lub czymś się Pan martwi? Mając na uwadze długotrwały charakter Pana dolegliwości, zachęcam do zgłoszenia się do specjalisty. Sądzę, że pomocny będzie tak psychiatra, jak i psycholog. Mam nadzieję, że wkrótce poczuje Pan ulgę!

Odpowiadając krótko na pytanie. Tarczyca jest odpowiedzialna za gospodarkę hormonalną. Jej zaburzenie może powodować stres a nawet samą nerwicę, która może objawiać się np. uciskiem w gardle, bólem brzucha czy głowy.

Proszę konsultować się bieżąco z lekarzem. Warto zastanowić się jeszcze nad psychoterapią aby wspomóc organizm z drugiej strony.

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
ZAPRASZAM NA
http://psychopedagog.eu

PSYCHOBLOG SPOŁECZNY
http://psychopedagog.eu/blog/

POLUB NAS NA FACEBOOK'u
http://facebook.com/psychopedagogeu