Czy niedoczynność tarczycy może spowodować zespół cieśni nadgarstka?

Lekarz rozpoznał u mnie po badaniu EMG chorobę zespołu cieśni nadgarstków. Przeszłam operację na jeden z nadgarstków. Po długotrwałym zwolnieniu i rehabilitacji starałam się o uznanie tej choroby jako choroby zawodowej, ponieważ pracuję jako sprzedawca. Komisja ośrodka medycyny pracy orzekła, iż choroba cieśni nadgarstka została spowodowana długotrwałym leczeniem tarczycy - niedoczynność. Czy jest to możliwe?

Witam!

Tak, jest to możliwe. Zespół cieśni nadgarstka to najczęstsza neuropatia z uwięźnięcia, zwykle występująca u kobiet po 40 roku życia. Powstaje w wyniku ucisku na nerw pośrodkowy w miejscu, w którym przechodzi on w kanale nadgarstka pod tak zwanym troczkiem zginaczy. Może być spowodowany pogrubieniem tkanki łącznej struktur anatomicznych w tej okolicy. Dziać się może tak przy różnych schorzeniach: w reumatoidalnym zapaleniu stawów, w akromegalii, w amyloidozach o różnych etiologiach, a także w przypadku występowania niedoczynności tarczycy. Do innych przyczyn mogą należeć także retencja wody - na przykład w ciąży lub w przypadku otyłości. Pozdrawiam serdecznie!