Czy nieleczony refluks przełyku może mieć jakieś powikłania?

Mam pytanie czy nieleczony refluks przelyku moze miec jakies powiklania???z tego co slyszalem to i tak nie da sie go wyleczyc dlatego nic z tym nie robie.

Nieleczony refluks prowadzi do owrzodzenia ściany przełyku, a w konsekwencji do stanów zapalnych i nowotworów. Choć oprócz postępowania operacyjnego nie ma skutecznych środków pozwalających na wyleczenie, to każde postępowanie obniżające tendencję do zawracania treści pokarmowej ma działanie terapeutyczne i obniża ryzyko niebezpiecznych powikłań.

Niezależnie od leczenia podjętego przez lekarza przy tej dolegliwości warto przestrzegać kilku zaleceń dietetycznych:
- unikaj dań typu fast food, ponieważ są tłuste i często dość pikantne
- zrezygnuj z prawdziwej kawy (proszę spróbować czy kawa łagodna dla "wrzodowców" będzie Panu pasowała)
- zamiast 3 obfitych posiłków jedz 4 –5 mniejszych, aby nie przeładowywać żołądka
- kolacje jedz na 2 – 3 godziny przed snem, zadbaj o to by była lekkostrawna
- rozcieńczaj skoncentrowane, kwaśne soki owocowe i owocowo-warzywne
- nie jedz kwaśnych i cierpkich owoców
- obserwuj po jakich produktach dokucza ci zgaga; u niektórych osób
wywołują ją inne pokarmy, np. świeże pieczywo, ciasta, mięsa mocno
naszpikowane czosnkiem lub cebulą
- zrezygnuj z warzyw kapustnych (jarmuż, kapusta świeża i kiszona)
- preferuj potrawy łagodne w smaku - unikaj ostrych przypraw
- zrezygnuj z czekolady (im bardziej gorzka tym gorzej) i alkoholu - zarówno w pokarmach, jak i napojach
- spożywaj pokarmy powoli, dokładnie przeżuwaj i zwiększaj odstępy
między połknięciami
Ponad to należy:
- zrezygnować z palenia tytoniu
- zmniejszyć masę ciała w przypadku nadwagi
- warto wdrożyć spokojne spacery, szczególnie po posiłkach
- pomocne jest uniesienie wezgłowia łóżka o około 15 cm
- pożądane jest noszenie odzieży luźnej, nie uciskające na jamę brzuszną
- przeciwwskazane są nadmierne ćwiczenia fizyczne, szczególnie
dotyczące mięśni brzucha

pozdrawiam Justyna Marszałkowska-Jakubik
Centrum Dietetyczne Prolinea
t. 600-376-913