Czy niemowlę dobrze się rozwija?

Dzień dobry, Bardzo proszę o opinię, czy zachowanie mojej córeczki słusznie mnie niepokoi? Córka urodzona przez selektywne cc (cienka blizna po pierwszym cc) w niepełnym 38tc, w pierwszej minucie miala 6punktów i wylądowała na erce ze wspomaganiem oddechowym. Dziś ma 7tygodni, ruchowo i rozwojowo wg lekarzy jest zdrowa, od początku jednak jest tak jakby w swoim świecie tzn.silnie zapatruje się gdzieś w przestrzeń, nie zawsze jest to okno, czasem sufit, ściana za moimi plecami podczas karmienia itd. Z takiego stanu nie wystarczy pomachanie czym kolwiek przed oczkami, trzeba zmienić jej pozycje lub nią poruszyć, choć tez nie zawsze. Podąża powolutku wzrokiem za kontrastowymi obrazkami czy przedmiotami i potrafi skupić na nich wzrok. Kontakt wzrokowy nawiązuje bardzo rzadko i raczej za nim nie podąża tylko trzeba go "złapać", nie reaguje wzrokiem jak się do niej podchodzi i cokolwiek woła czy mówi ale jak jest na rękach na leżąco to czasem obserwuje moją twarz jak do kogoś mówię. Bardzo lubi być przytulona, uspokaja się też w kąpieli i przy piersi, tylko średnio raz dziennie (zazwyczaj na wieczór) w trakcie karmienia się denerwuje i pręży i płacze i znowu je, i za chwile to samo..wykluczyłam już kolki i trudności ze ssaniem bo mleko jest.. No i jeszcze kwestia z tym prężeniem, bo i na rękach i w łóżeczku i w czasie przewijania koniecznie chce patrzeć za siebie tj.odchyla często głowę do tyłu wyginając się w łuk.. Jej pediatra jest starszej daty i nie wysluchuje nawet do końca moich spostrzeżeń, a za tydzień ma mieć szczepienie 6w1.. boje się, że później okaże się, że ma autyzm i rodzina zrzuci to na karb szczepionki pomijając wcześniejsze symptomy...

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień Dobry!
U malutkiego dziecka takim pierwszym sygnałem, który może zaniepokoić jest brak podążania wzrokiem za twarzą czy głosem matki. Niemowlę bardziej skupia uwagę na ustach opiekuna niż jego oczach. Warto na wizycie kontrolnej powiedzieć o swoich spostrzeżeniach i być może wtedy lekarz pediatra zleci dodatkowe konsultacje.
Jeżeli u dziecka mają wystąpić zaburzenia ze spektrum autyzmu to wystąpią niezależnie od szczepienia. Szczepionki nie wywołują autyzmu. Potwierdza to wiele niezależnych badań naukowych, których wyniki publikuje się na bieżąco w renomowanych czasopismach.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem o autyźmie:
https://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-dzieci-co-jest-wazne-i-jak-postepowac
Z pozdrowieniami
Agata Majda
www. pracowniaterapeutyczna.eu