Czy nienoszenie okularów pogarsza wzrok?

Witam serdecznie! Okulary zacząłem nosić ponad 3 lata temu (wada L= -0,5 i P= -0,75), niespełna rok temu podczas kontroli lekarz przepisał mi już nieco silniejsze soczewki (oboje oczu -0,75). Mój pierwszy okulista oznajmił mi, żebym okulary nosił do komputera, oglądania telewizji itp. - nie muszę nosić ich 'ciągle'. Trzymam się tego i zakładam okulary tylko w szkole (gdy nie widzę co jest na tablicy), do pracy na komputerze i filmów. Pytanie moje brzmi: czy to, że nie nosze okularów przez cały dzień (non stop) nie pogarsza przypadkiem mojego wzroku? Spotkałem się wręcz z opiniami, że to właśnie noszenie okularów psuje wzrok - 'rozleniwia oczy' i żeby nosić je jak najrzadziej/najkrócej - czy jest w tym choć ziarenko prawdy? Czy mogę bezkarnie chodzić bez okularów (gdy nie są mi koniecznie potrzebne - np. podczas przemieszczania się itp.) i obejdzie się to bez negatywnego wpływu na poziom mojej krótkowzroczności?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wedle najnowszej wiedzy okulistycznej sposób noszenia szkieł korekcyjnych (stały, okresowy) nie ma wpływu na progresję krótkowzroczności.
W oczywisty sposób nie jest prawdą, że ich noszenie pogarsza wadę.
Postęp wady o 0,25 D w ciągu dwóch lat, jest w zasadzie minimalny i wydaje mi się, że Pana styl noszenia szkieł do tablicy, filmu czy komputera jest w porządku.

Pozdrawiam