Czy nieprawidłowy zapis EEG może świadczyć o nawrocie boreliozy?

Dzień dobry.

Chciałam zadać parę pytań. Otóż 1,5 roku ugryzł mnie kleszcz. Po tym incydencie bardzo źle się czułam- wstanie z łóżka było dla mnie problemem, ciągłe zawroty i potworne bóle głowy... do tego dochodziło bardzo niskie ciśnienie. Zrobiłam testy na boreliozę, ale one jej nie wykazały. Jednak lekarz stwierdził, że mam Zespół Powirusowego Przemęczenia, dostałam serię antybiotyków (zjadłam 50 kapsułek). Poczułam się lepiej. Ostatnio strasznie zaczęła boleć mnie głowa, kręciło mi się w niej i miałam zaburzenia mowy, które polegaly na tym, że zamiast normalnych słów z moich ust wydobywał się bełkot. Nie mogłam nad tym zapanować, byłam świadoma tego co się dzieje, to tak jakbym zapomniała jak się mówi. Trwało to do 3 minuty. Ustało, a mnie zaczęło mdlić... do tego doszły dreszcze. Neurolog zlecił wykonanie badań EEG głowy, wykonywano je dwa razy, bo: zapis jest nieprawidłowy o zmianach zlokalizowanych w okolicach skroniowych po lewej stronie (skroń środkowa i tylna) pod postacią fal wolnych theta 4-5Hz o ampl. do 60 uV. Hyperwentylacja nasila ilość zlokalizowanych zmian.

Ponadto bardzo często boli mnie głowa, szumi mi w uszach i w połowie zdania zapominam się, tzn. zapominam co chciałam powiedzieć. Są dni, że chodzę rozbita. Dzisiaj udałam się do neurologa z zapisem EEG, który stwierdził, że to był atak padaczkowy. Nie chciał mi dać skierowania na rezonans mg ani tomografie, a jeszcze mnie okrzyczał, że o to proszę. Czy jednak może to być coś poważniejszego niż epilepsja? np. jakiś nawrót boreliozy lub guz mózgu? Nie jestem hipochondryczką, lecz zastanawiam się co może być przyczyną tych objawów. Bardzo dziękuję za poradę.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Niestety nie wszystkie kwestie są dla mnie jasne. Np. dlaczego były zastosowane antybiotyki? Antybiotyki stosuje się jedynie w zakażeniach bakteryjnych, w żadnych infekcjach wirusowych nie mają one zastosowania.

Badanie EEG nie ma zastosowania w diagnostyce boreliozy. Nie ma też danych, jak wynika z Pani opisu, iż przeszła Pani boreliozę, dlatego też nie podejrzewałabym jej nawrotu. Nie ma też powodów by sięgać w pierwszej kolejności po takie rozpoznania jak guz mózgu.

Rzeczywiście na podstawie opisanych dolegliwości oraz wyniku badanie EEG, można rozpoznać przebyty incydent padaczkowy. Przy postawieniu świeżego rozpoznania padaczki, powinno się wykonać badanie obrazowe głowy (zwłaszcza jeżeli dotąd nie było takiego). Najlepiej by był to rezonans magnetyczny. Badanie się to wykonuje, aby mieć pewność, iż incydenty napadowe nie mają charakteru wtórnego. Jeżeli po uzupełnieniu wywiadu, są dane, iż było więcej niż jeden incydent napadowy w przeszłości, jest to wskazanie do włączenia leczenia przeciwpadaczkowego.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!