CZY NIEREGULARNA MIESIĄCZKA MOGŁA MIEĆ WPŁYW NA PORONIENIE?

WITAM PONOWNIE. NAZYWAM SIĘ ANIA. CHCIAŁAM ZAPYTAĆ, CZY NIEREGULARNA MIESIĄCZKA MOGŁA SIĘ PRZYCZYNIĆ DO PORONIENIA? PRZYPOMNĘ, IŻ BYŁAM W 7 TYGODNIU. NA POCZĄTKU TEGO ROKU MIAŁAM MIESIĄCZKĘ, O ILE DOBRZE PAMIĘTAM, ZE 2 RAZY, CO DRUGI MIESIĄC. NIE BYŁAM U LEKARZA, PONIEWAŻ PÓŹNIEJ MISIĄCZKA BYŁA NORMALNIE CO MIESIĄC, ALE NIEREGULARNIE. NIGDY NIE BRAŁAM TABLETEK ANTYKONCEPCYJNYCH. PROSZĘ O ODPOWIEDŹ I Z GÓRY DZIĘKUJĘ. POZDRAWIAM, ANIA

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Niestety, nie jest możliwa jednoznaczna odpowiedź na Pani pytanie. Nieregularna miesiączka jest tylko objawem - może być ona spowodowana zarówno przez zaburzenia hormonalne, ale również zjawisko takie może nie mieć podłoża chorobowego - np. na skutek nadmiernego stresu, przemęczenia, zmiany klimatu, diety.

Mam za mało danych na Pani temat, ale jeżeli miesiączka była regularna, dwukrotnie zdarzyło się opóźnienie miesiączki, a nastęnie wróciła do normy - na tej tylko podstawie nie można rozpoznać zaburzeń miesiączkowania. Nie wiem, jak dalsza nieregularność przebiegała.

Poronienia wczesne (do 8 tygodnia), są bardzo częstym zjawiskiem - stanowią 90% wszystkich poronień. W większości przypadkó niestety nie jest możliwe ustalenie przyczyny, prawdopodobnie o wielu poronieniach kobiety nawet nie wiedzą. Szczegółową diagnostykę przeprowadza się dlatego dopiero przy poronieniach nawykowych.

Istnieją, jak wspomniałam, zaburzenia hormonalne, objawiające się m.in. nieregularnymi miesiączkami, np. przy niewydolności ciałka żółtego.

Jeżeli wystęują u Pani jakieś niepokojące objawy lub ma Pani w dalszym ciągu wątpliwości, proponuję wizytę u lekarza ginekologa lub ewentualnie endokrynologa, który po badaniu i dokładnym omówieniu sytuacji, w razie podejrzeń jakichkolwiek nieprawidłowości będzie mógł poprowadzić ewentualną diagnostykę.

W tym artykule może Pani znaleźć więcej informacji o przyczynach poronień.

Serdecznie pozdrawiam!