Czy nieregularne branie tabletek zwiększa szanse na ciążę?

Zaczęłam później brać tabletki, ostatni okres miałam ponad miesiąc temu. 2 razy zdarzyło mi się zapomnieć o tabletce w tym też przed stosunkiem, dzień po stosunku wzięłam jednak tabletkę. Była to moja przedostatnia. Teraz spóźnia mi się okres. Czy jest to powodem nieregularnego brania czy zaszłam? Jakie jest prawdopodobieństwo, że jestem w ciąży? Dodam, że podczas stosunku powinnam mieć już okres. Chce też wiedzieć czy nieregularne branie i tak zmniejsza ryzyko powstania ciąży czy może zwiększa?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tabletki antykoncepcyjne są najskuteczniejszą metodą antykoncepcji o ile są przyjmowane regularnie. Pominięcie tabletki lub przyjęcie z ponad 12godzinnym opóźnieniem znacząco zmniejsza skuteczność preparatu i wymaga stosowania dodatkowych metod zabezpieczenia przez 7 dni. Jeżeli w tym czasie dojdzie do zbliżenia bez niego, należy zdawać sobie sprawę, że istnieje ryzyko ciąży.
W Pani przypadku takie ryzyko również istnieje, dlatego jeżeli okres nie pojawi się w trakcie 7dniowej przerwy należy wykonać test ciążowy.

Pozdrawiam