Czy nieregularne miesiączki mają związek z podejrzeniem hypotrofii?

Witam. Data OM 2/10/2017. U lekarza wyszło że data porodu na 9/07. Pierwsze USG wykonane 8/01 -wszystko ok , wiek ciążowy 13tyg 2 wg CRL, termin porodu wg USG 14/07. Drugie USG wykonane 19/02, GASA 19 1 hbd, USG-GA 18 5. I przy ostatnim USG (3trymesrtu ) zaczęły się male watpliwosci) dzidziuś rozwija się prawidłowo lecz ciaza nie wskazuje 28 3 tc lecz 25/26 według mozdzku ( wielkość 30,6 mm) . Doktor na USG stwierdził że prawdopodobnie przez nieregularne miesiączki(doszlo do zaplodnienia pozniej) natomiast moja Pani doktor skierowala mnie na patologie ciazy z podejrzeniem hypotrofii:( jaka jest szansa że to przez nieregularne miesiączki? Czy takie przypadki się zdarzają? :(

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Hypotrofia nie ma związku z nieregularnymi miesiączkami. Datę porodu ustala się na podstawie ostatniej miesiączki oraz badania usg w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli są rozbieżności między datami, to bierze się pod uwagę wiek ciąży wynikający z usg, ponieważ jest ono dokładniejsze. Jeżeli w następnych badaniach wychodzi, że wymiary dziecka są mniejsze niż powinny w stosunku do wieku ciąży, to bierze się pod uwagę problemy ze wzrastaniem dziecka w brzuchu mamy. Należy tutaj też dodać, że pomiary są orientacyjne i zależą od aktywności dziecka jak i umiejętności osoby robiącej usg. Błąd pomiaru może wynosić nawet 15%! Jednakże jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości i lekarz prowadzący uważa, że należy się temu dokładniej przyjrzeć wykonując badania dodatkowe w szpitalu, to warto mu zaufać.