Czy nierówne bicie serca płodu powinno być powodem do niepokoju?

 Witam, mam pytanie odnośnie nierównego bicia serca płodu, jestem w 27 tygodniu ciąży, do tej pory przy badaniu USG wszystko było w normie. Mały (bo to chłopczyk) jest zdrowiutki, ma dużo wód płodowych. Teraz lekarz powiedział, że serduszko bije 5 razy, potem jakby trzepota chwilę, zatrzymuje się na sekundę i potem znowu 5 razy bije, trzepota itd. Dodam jeszcze, że będzie to moje drugie dziecko, córka ma 7 lat, jest zdrowa, nie było żadnych wad genetycznych w rodzinie. Dlatego bardzo się wystraszyłam i zanim będę miała wizytę u specjalisty chciałabym się uspokoić, że to nic poważnego. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. Pozdrawiam, Małgorzata.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Niestety Pani opis zawiera za mało informacji, by móc ocenić dobrostan płodu. Jeżeli zaburzenia rytmu obserwowane były w trakcie jednego badania, istnieje prawdopodobieństwo, że dziecko bawiło się pępowiną i stąd przerwy. Jeżeli zaburzenia powtórzą się w trakcie kolejnego badania, wskazane będzie wykonanie USG Doppler w celu oceny pracy serca płodu.
Niewystępowanie chorób genetycznych ani chorób serca w rodzinie znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia wady.
Pozdrawiam.