Czy nieśmiałość od wczesnego dzieciństwa może doprowadzić do depresji?

Witam, choruję na depresję od wielu lat przyjmuje różne leki antydepresyjne, ale jak dotąd jeszcze nie trafiłem na lek, który by mi pomógł - po wszystkich źle się czuję i nigdy nie kontynuuję leczenia. Jak już jest bardzo źle przyjmuję lek doraźnie. Mam pytanie: od dziecka jestem osobąnieśmiałą, zawsze bałem się gdzieś iść ze znajomymi, bo po prostu nie miałem odwagi - czy nieśmiałość możne być spowodowana niedoborem serotoniny?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam,
Szczerze mówiąc nieśmiałość jest częściej skutkiem czegoś, a dopiero w dalszej "drodze" może być pośrednią przyczyną. Tak więc sama nieśmiałość zdecydowanie nie jest przyczyną Twojej depresji.
Jeżeli uważasz, że zawsze byłeś nieśmiały i ta nieśmiałość Ci przeszkadzała, to warto by było zastanowić się nad tym, jakie Twoje doświadczenia wpłynęły na wyuczenie się takiego zachowania? Co w Tobie wzbudzało lęk, który powstrzymywał Cie przed śmielszym działaniem?

Pozdrawiam,
Magdalena Boniuk