Czy nietolerancja glutenu może mieć związek z celiakią?

Mam nietolerancję pokarmową na gluten (potwierdzone badaniami typu Food Profil). Chciałam zapytać się czy oprócz nietolerancji pokarmowej przy różnych objawach mogę mieć chorobę typu celiakia? Wizytę do gastrologa mam niestety dopiero za pół roku, nie mam zrobionych żadnych badań w kierunku celiakii (wszystkie te badania są dość drogie), przeszłam jednak już na dietę bezglutenową, gdyż objawy były już dość dokuczliwe (m.in. bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, napuchnięcie brzucha, ciężkość,migreny)

Zwykle diagnostyka polega na oznaczeniu stężenia dwóch z trzech dostępnych przeciwciał:

przeciwko endomysium mięśni gładkich (EmA)
przeciwko transglutaminazie tkankowej (tTG)
przeciwko deamidowanej gliadynie (potocznie: „nowej gliadynie” DGP lub GAF)

Wymienione wyżej przeciwciała są specyficzne dla celiakii i ich obecność we krwi prawie jednoznacznie potwierdza chorobę. Dlatego do pełnego rozpoznania konieczne jest wykonanie biopsji jelita cienkiego.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska
http://dietetyka-medyczna.pl/