Czy nieuzasadniony lęk może być objawem psychozy?

Witam Państwa. Mam następujący problem, od pół roku biorę rispolept, od trzech tygodni sertralinę. Cierpię na nerwicę natręctw. Od czasu do czasu miewam lęk, że "pod" rispoleptem kryje się jakaś forma psychozy. Chodzi o to, że mam przeczucie, iż coś może się wydarzyć. Czasem nie jest to sam lęk, tylko dzieje się coś w rodzaju utraty kontroli nad sobą, czemu z kolei towarzyszy silny lęk. Zdarza się również,że czuję taka pustkę- raz tak miałem i towarzyszył temu b.silny lęk. Czy dawka rispoleptem 2mg chroni mnie przed psychozą? Lekarze twierdza, iż jest to derealizacja. Jest to jednak bardzo nieprzyjemne, jak sobie z tym radzić? Czy możliwe jest,iż jest to jednak jakaś psychoza i jeśli tak jak to sprawdzić?

Witam Pana,
Jeżeli lekarze stwierdzili u Pana zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
(nerwica natręctw) oraz zespół depersonalizacji-derealizacji,
to zapewne tak jest.
Objawy, które Pan opisuje często towarzyszą zaburzeniom
lękowym i derealizacji.
Prawdopodobnie stres lub jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,
a jednak dla Pana przeraźliwy lęk.
Lęk o własną tożsamość może właśnie sugerować, że doświadcza
Pan zespołu depersonalizacji–derealizacji.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Powinien Pan jednak wiedzieć, że środki farmakologiczne
nie leczą w pełni zaburzeń lękowych, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych
i nie rozwiązują Pana problemów, jedynie tłumią objawy.
Żeby Panu pomóc, trzeba poznać dokładnie naturę
Pana problemu, dotrzeć do źródła Pani lęków
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia odpowiedniej psychoterapii.
Terapeuta pomoże też Panu zrozumieć psychiczne
konflikty powstałe na przestrzeni życia oraz odzyskać
spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl