Czy niski poziom TSH przy stosowaniu Euthyroxu jest prawidłowy?

Dzień dobry. Wcześniej zadałem pytanie, czy niski poziom TSH3(0,417) przy Euthyroxie 75, jest prawidłowy. Odpowiedź była, że wszystko jest OK, chociaż nie do końca się z tym zgadzam(lekarzem nie jestem). A czy jest możliwe, że powodem tego niskiego poziomu jest to, że podaję córce razem z hormonem Vigantoletten 1000 (4 tabl.)? W ulotce hormonu było zaznaczone, ze pewne, inne leki, mogą zakłócić jego działanie. O wit. D3 nie było nic napisane, ale... Na ten pomysł wpadłem wczoraj.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Teoretycznie poziom hormonu mieści się w wartościach referencyjnych, także tych dla osób stosujących suplementację Euthyroxem. Jeśli jednak ma Pan jakieś wątpliwości lub podejrzewa jatrogenną nadczynność tarczycy sugeruję skonsultować się osobiście z lekarzem rodzinnym lub (jeśli jest nim ktoś inny) z lekarzem, który nadzoruje leczenie córki. Nie można udzielić rzetelnej konsultacji nie wiedząc w jakim wieku jest córka, na jakie choroby choruje, z jakiego powodu występuje u niej niedoczynność tarczycy i kto i dlaczego zlecił aż 4000 j.m cholkalcyferolu na dobę. Witamina D3 nie wpływa na wchłanianie Euthyroxu, jednak w miarę możliwości preparaty witaminowe należy podawać w odstępie czasowym - najlepiej 1-2h od zażywanych leków.