Czy niższy poziom ferrytyny może mieć znaczący wpływ na łysienie?

Witam, czy niższy poziom ferrytyny (niecałe 17, żelazo 25) może mieć znaczący wpływ na łysienie? Od 3 lat szukam przyczyn łysienia (łysienie androgenowe). Dostałam leki do wcierania od dermatologa ale pomogły tylko na początku i w niewielkim stopniu. Potem okazało się, że przyczyną może być tarczyca ale po 2 latach brania leków i zmianie lekarza odstawiłam leki bo podobno z tarczycą wszystko jest u mnie w porządku. Testosteron też mam w normie.

Dzień dobry, Optymalny poziom ferrytyny powinien wynosić 90-110, od 70 ng/ml włosy powinny już odrastać. Jeśli ma Pani rozpoznane łysienie androgenowe, to uzupełnienie żelaza może niestety niewiele pomóc. Czy pomimo dobrego testosteronu liczyła Pani sobie wskaźnik wolnych androgenów, tzw. FAI? Czy sprawdzała Pani poziom androstendionu i DHEA-S? Proponuję wybrać się z wynikami do dobrego endokrynologa, który postara się pomóc Pani rozwiązać ten problem i osłabić wpływ androgenów (głównie dihydrotestosteonu) na cebulki włosów. Ewentualnie po zbadaniu Pani i zebraniu dokładnego wywiadu zaleci dodatkowe badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz