Czy normalną rzeczą jest to, że czasami winię siebie za alkoholizm ojca?

Witam, mam 18 lat i trochę w życiu doświadczyłem. W czasach dzieciństwa mój ojciec był alkoholikiem. Za jego sprawą moja matka nie żyje, bo nie umiała wytrzymać tej udręki. A nie mogła odejść, bo miała nas, czyli 5 dzieci. Owszem, zajmowała się nami i chciała jak najlepiej, ale do dziś nie wiem co tak naprawdę strzeliło jej do głowy i się zabiła. Czy normalną rzeczą jest to, że czasami gdy myślę o niej to winię siebie za alkoholizm ojca? I czy normalną rzeczą jest to, że gdy mi się śni matka to zawsze coś złego mi się przydarza? Ostatnim razem nie były to przelewki. Matka śniła mi się, a jakieś 2 dni później wylądowałem w szpitalu, bo plułem krwią... Czy w takiej sytuacji powinien pomóc mi psycholog?

Witam,

Samobójstwo jednego z rodziców stanowi ogromne obciążenie psychiczne dla dzieci. Rozumiem, że musi być Ci trudno, zarówno ze zrozumieniem jej zachowania, jak i życiem z ojcem alkoholikiem. Nie wolno Ci jednak obwiniać się za uzależnienie ojca. To rodzice winni opiekować, troszczyć  się o swoje dzieci i mają obowiązek zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i miłości.

Możesz czuć złość do ojca, że nie potrafił sprostać swoim obowiązkom wobec Was. Naturalnym jest także to, że czasami czujesz złość do matki, że odeszła.  Wydaje mi się, że warto umówić się z psychologiem, który pomoże uporać Ci się z traumatycznymi przeżyciami i tym samym ułatwi Ci normalne, spokojne funkcjonowanie i rozwój. Życzę Ci dużo siły i powodzenia!

Pozdrawiam