Czy nowotwór płuc z naciekiem na przewód może powodować nieprzyjmowanie pokarmu?

Czy nowotwór płuc z naciekiem na przewód moze powodowac nieprzyjmowanie pokarmu ,czy można przestać jeść ?.A druga kwestia czy ten nowotwór może być perzyczyna utraty głosu ?.

Lek. Michał Lenard

Jeżeli nowotwór będzie naciekał na przełyk w znacznym stopniu, to może spowodować zaburzenia połykania i trudności w przyjmowaniu pokarmu. Konieczne może być wtedy stworzenie tzw. gastrostomii, czyli kanału odżywczego między skórą brzucha, a żołądkiem, przez który będzie podawany pokarm. Jeśli chodzi o drugie pytanie, to zależy to w dużej mierze od lokalizacji. Nowotwór w szczycie płuca może uszkadzać nerw krtaniowy wsteczny i powodować chrypkę, a nawet bezgłos. Samo naciekanie nowotworu na przełyk nie powinno wpływać na utratę głosu. Pozdrawiam!