Czy Nystatyna obniża testosteron?

Przepisano mi Nystatyne którą mam w tabletkach do ssania 2x po 1 tab i taką rozrobioną którą mam pędzlować język. 1 Czy mogę połykać tą tab bo jest strasznie gorzka i nie dam rady jej ssać 2 Jeśli chodzi o pędzlowanie to czy potem wypłukać tą ślinę która się zbiera czy połknąć ją ? 3 Boje się że mogę już mieć długo tą grzybice (wcześniej nic nie wiedziałem ) i jakie badania zrobić aby dowiedzieć się czy nie przeksztalcila się w ogólnorozwojową 4 Czy nystatyna obniża testosteron ? (libido)

Szanowny Panie,

Nystatyna ma działanie miejscowe, tak więc przy leczeniu infekcji garda należy tabletkę ssać i stosować pędzlowanie. Ślinę można połykać bez problemu.
Nystatyna nie wchłania się z przewodu pokarmowego więc nie powinna mieć wpływu poziomu Testosteronu.

Pozdrawiam

Tomasz Wójcik