Czy obecność zwapnienia i niewielki guzek lewego nadnercza wskazuje na raka?

W TK z kontrastem z okazji diagnostyki "umiarkowanej hepato- i splenomegalii" został znaleziony "niewielki guzek lewego nadnercza, z drobnym zwapnienien wielkości ok. 12x8 mm - zmiana zbyt mała, by jednoznacznie określić jej charakter". Oczywiście wybieram się do endokrynologa, ale chciałbym wiedzieć, czy obecność zwapnienia wskazuje rzeczywiście na raka?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie można wykluczyć charakteru nowotworowego uwidocznionej zmiany, jednak ten opis także jasno na to nie wskazuje.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Sam fakt, że w zmianie jest zwapnienie nie przesądza o jej nowotworowym charakterze. Takie zwapnienia mogą bowiem występować w różnych guzach
nadnerczy
. Faktem jednak jest, że w 30% przypadków rzeczywiście współistnieją z nowotworami. Póki co proszę cierpliwie poczekać na wizytę u specjalisty endokrynologa.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Nie można wykluczyć nowotworowego charakteru zmiany. Niemniej jednak konieczne jest rozszerzenie diagnostyki.