Czy objawy depresji mogą też być objawami innych chorób?

Mam 18 lat i jestem kobietą. Czytałam tu o wielu przypadkach depresji, ale czy objawy depresji mogą wskazywać na inna chorobę? Od prawie miesiąca nie mogę się na niczym skupić. Oglądając telewizję nie patrzę się w ekran tylko w szafkę, otwierając książkę i czytając nic nie rozumiem i nie umiem się skoncentrować. Budzę się parę razy w nocy, więc jestem potem pół dnia nieprzytomna. Przychodząc do domu myślę tylko o łóżku, ale idę na telewizor lub internet i tak patrzę się w monitor bez jakiejkolwiek potrzeby, strasznie tracę na tym czas, a jestem w klasie maturalnej i po prostu nie mogę sobie pozwolić na takie marnowanie czasu. Kiedy w końcu się zmotywuję do nauki siadam i otwieram książki i jak pisałam wyżej nie umiem się z koncentrować, więc odchodzę. Moja nauka na tym bardzo ucierpiała w ciągu tych paru tygodni, a niewysypianie się odbija się na moim samopoczuciu i fizycznym zmęczeniu. Od miesiąca mam co dzień czkawkę, nawet 3 razy dziennie. I codziennie boli mnie głowa i już nie mogę barć tabletek przeciwbólowych. Z jednej strony jestem przybita i zmęczona, ale z drugiej strony źle się czuję po prostu fizycznie.

Witam!

Problemy z koncentracją, zmęczenie, a także smutek mogą wskazywać na depresję. Proszę jednak pamiętać, że tylko wizyta u lekarza upewni panią, co do diagnozy. Depresja może towarzyszyć chorobom, dlatego jeżeli odczuwa pani jakieś niepokojące objawy to zachęcałabym do wizyty u lekarza. Proszę jednak pamiętać, że nie nie bez znaczenia jest zbliżająca się matura, która zapewne jest czymś stresującym w pani życiu.
Proponowałabym, aby zamiast koncentrować się na swoich dolegliwościach wyznaczyła pani sobie cele na dany dzień do zrealizowania. Skuteczne mogą być również techniki relaksacyjne, które znajdzie pani w Internecie. Warto także zadbać o odpowiednią ilość świeżego powietrza, np. jakiś spacer przed snem, przewietrzenie pokoju, etc. Może pani spróbować porozmawiać o swoich problemach z mamą, albo osobą do której ma pani zaufanie.
Pozdrawiam

Witam,

zalecana jest konsultacja internistyczna i szczegółowe badania oraz konsultacja psychiatryczna, w celu leczenia depresji.

Pozdrawiam serdecznie

Witam,
Odpowiadając na pytanie: objawy depresji, które Pani wymienia stanowią mogą stanowić część składową innych chorób, w opisanym przez Panią jednak przypadku na początek zajęłabym się unormowaniem snu - jeżeli nie będzie Pani przesypiać całej nocy spokojnie; organizm nie będzie miał szansy się zregenerować to automatycznie spada koncentracja, obniża się nastrój na który przecież wypoczynek ma ogromny wpływ oraz zmniejsza się odporność na stres, który w klasie maturalnej można się spodziewać że jest wyższy niż w poprzednich latach- co znowu zaburza sen i tak mamy błędne koło. Proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i wraz z jego pomocą spróbować wyregulować na początek sen, można również poszukać technik relaksacyjnych (muzyka, ćwiczenia oddechowe) aby wyciszyć organizm a przy okazji poprawić koncentrację. Skuteczna jest też metoda BioFeedback.
Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek