Czy objawy sercowe pochodzą od nerwicy?

Witam. Mam 24 lata. Od paru lat choruje na nerwice lekowa. Zawsze miałam problem z wysokim pulsem i ciśnieniem w szkole podstawowej miałam 200/120 bylam pod opieką kardiologia ale wszystko wróciło do normy. Przez branie leków mój puls i cinsnie spadły miałam po 89/60 65. Ostatnio moje ciśnienie znów wróciło miałam 150/120 99 zaczęłam przyjmować leki na nadciśnienie. Rano jak wstaje mam po 135/80 98 natomiast wieczorem bez brania proszków moje ciśnie jest 120/79 48. Co to oznacza.?mialam robione badania wszystkie wyszły dobrze, miałam robione echo serca różniez wyszło dobrze. Dodam że proszki biorę niecałe 2 tygodnie i tylko pół dawki. Proszę o pomoc. Bo lekarze jak tylko słyszą że mam nerwice to już rozkładają ręce i mówią że wszystko się bierze od niej. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Uwaga - zawał!

Szanowna Pani,


Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku, równolegle z farmakoterapią zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty