Czy objawy sercowe są związane z nerwicą?

Położyłam się do łóżka, po chwili poczułam jakby serce się potykało, potem w 1 sekundzie zaczęło szybko bić, do tego dochodziło ciśn 200/110, potem dreszcze i drgawki, mam 49 lat a te dolegliwości od wielu lat tylko nie były takie mocne jak teraz. Lekarz twierdzi, że to nerwica, ale ja już nie jestem tego taka pewna, nie wiem gdzie się udać, jakie zrobić badania. EKG jest zawsze dobre, USG serca też, ciągle mam też sucho w ustach przy tych atakach i parę dni po też. Boję się, że to zagraża mojemu życiu, takie nagłe bicia serca. Proszę o pomoc, o poradę, dziękuję.

Witam serdecznie,
W tej sytuacji powinna Pani skorzystać z konsultacji u kardiologa, który w razie potrzeby zleci Pani dodatkowe badania. Opisywane dolegliwości mogą mieć charakter nerwicowy, jednak należy wykluczyć zaburzenia rytmu serca.
Jeśli konsultacja nie wyjaśni przyczyny Pani objawów lub takiego ich nasilenia, warto zwrócić się do lekarza psychiatry. Suchość w ustach, kołatanie serca mogą mieć np. związek z depresją.
Niejednokrotnie depresja objawia się tego typu dolegliwościami, a przygnębienie lub inne typowe objawy depresji są mało widoczne. Mówimy wtedy o depresji maskowanej,  w której pomaga leczenie przeciwdepresyjne.

Serdecznie pozdrawiam