Czy objawy te świadczą o naderwaniu mięśnia?

Witam! Mam 21 lat i od 3 lat gram w siatkówkę w jednym z czwartoligowych klubów. Dwa tygodnie temu na jednym z meczów doznałem kontuzji, chciałbym prosić o pomoc w ustaleniu co mogło ją spowodować, w zdiagnozowaniu jej, a także o jakieś porady dotyczące jej leczenia. Otóż na rozgrzewce przed meczem podczas rozciągania doskwierał mi lekki ból w okolicy części krzyżowej kręgosłupa. Już niestety nie pamiętam całej sytuacji jednak na pewno po wykonaniu paru ataków podczas rozgrzewki ból w wyżej wymienionym miejscu nie pozwalał mi na schylenie się przy wyprostowanych nogach po piłkę, a także przeszkadzał podczas wykonywania ataków. Po meczu objawy nie ustąpiły dopiero po kilku dniach osłabły jednak dalej przy schylaniu, bądź też podnoszeniu czegoś ( przy wyprostowanych nogach) doskwierał mi lekki ból. 5 dni później na treningu sytuacja powtórzyła się. Tak samo na meczu rozgrywanym tydzień po złapaniu kontuzji. Przy czym bóle nasiliły się i pojawił się ból podczas siedzenia na niskiej ławeczce oraz czasem gdy stałem wyprostowany. Dziś mija 5 dzień od drugiego meczu. Ból występuje ok 10-15 cm w stronę prawej nogi od kręgosłupa podczas takich czynności jak: powolne przesuwanie prawej nogi w tył, podnoszenie wyprostowanej prawej nogi w górę leżąc, czasem podczas chodzenia po schodach oraz po nierównym terenie jednak wówczas ból ten jest bardzo silny i trwa bardzo krótko - ok. sekundę. Poza tym podczas siedzenia czuje w wyżej opisanym miejscu bardzo lekki ból, a może raczej dyskomfort. Podejrzewam że są to objawy lekkiego naderwania mięśnia pośladkowego bądź też przywodziciela prawej nogi. Używam maści "Voltaren", smaruje 2 razy dziennie. Bardzo proszę o pomoc w diagnozie mojej kontuzji, a także o kolejne kroki w jej leczeniu. Jeśli to możliwe proszę również o podanie przykładów ćwiczeń pomocnych przy leczeniu oraz podanie długości okresu leczenia podczas którego nie będę mógł grać. Pozdrawiam PS. Czy to że jestem wysoki - 195cm - sprawia że łatwiej mi złapać kontuzje tego typu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Z Pana opisu wynika że raczej jest to problem bezpośrednio celujący w kręgosłup. Z kręgosłupa wychodzą nerwy, które unerwiają cały nasz organizm. Jeśli jedna ze struktur kręgosłupa zostanie zruszona może spowodować to ucisk na nerw co objawia się bólem, który z czasem może oddalać się od kręgosłupa i przenosić coraz niżej, jest to tak zwana peryferalizacja bólu. Jeśli byłoby to naderwanie mięśnia pośladkowego ból występowałby przy każdym ruchu w czasie którego pracuje ten mięsień więc przy każdym kroku. Z Pana opisu wynika że ból doskwiera Panu bardziej przy pozycjach zgięciowych kręgosłupa. Może być to oznaką uwypuklenie się jądra miażdżystego. Jest to  struktur leżąca w krążku międzykręgowym, który znajduje się pomiędzy każdym kręgiem. Gdy dojdzie do takiego uwypuklenia jądro może naciskać wtedy na nerwy do daje objawy bólu zwłaszcza przy pozycjach zgięciowych jeśli jest to tylne przesunięcie jądra w tej sytuacji proponuję jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego który wyda skierowanie do ortopedy lub bezpośrednio do ortopedy. Im szybciej tym lepiej. Ćwiczenia w tej fazie gdy jest podejrzenie o przesunięci jądra miażdżystego bez odpowiednich badań i diagnozy mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.