Czy objawy typowe dla twardziny (typu morphea) mogą być objawem boreliozy?

Mam 21 lat. Około 10 lat temu ugryzł mnie kleszcz. To jedyne ukąszenie jakie znam w moim życiu. Już od kilku lat, 3,4, mam problemy z bólami stawów szczególnie w kolanach. Od jakiegoś roku odczuwam także drżenie rąk, nóg, odczucie ciężkich nóg, ich drętwienie, bóle kręgosłupa.

Około półtora roku temu, po nabiciu około trzech siniaków na nodze, zauważyłam dziwny objaw, a mianowicie to, że te siniaki w ogóle nie zeszły, a przerodziły się w stwardnienia o purpurowej obwódce i porcelanowym błyszczeniu w ich ognisku. Każde kolejne uderzenie powodowało to samo następstwo (dotyczyło jednej nogi).

Niedawno 3 miesiące temu pojawiły mi się na plecach małe guzki, wokół których skóra stała się stwardniała, porcelanowa, przypominająca blizny. Skóra jest napięta nie ujmuje się w fałd. Ostatnimi tygodniami wokół brodawki na piersi pojawił się rumień (odczuwam delikatnie stwardnienie). Czy zmęczenie, które odczuwam od dłuższego już czasu, ciągłe niewyspanie, brak energii wraz z objawami skórnymi mogą świadczyć o boreliozie?

Lek. Izabela Brym

Witam.

Objawy skórne opisywane przez Pani nie są typowe dla boreliozy. Zmęczenie, ból, drżenia mięśni mogą o niej świadczyć, ale należy pamiętać, że są to objawy niecharakterystyczne.

Najprostszą metodą weryfikacji Pani obaw jest wykonanie badań przeciwciał przeciw boreliozie (w klasie IgM i IgG). Tym niemniej uważam, że niezbędna będzie opieka reumatologa.