Czy obniżenie FT4, wynik poniżej normy, stworzył się przez efekt jojo?

czy obniżenie FT4, wynik poniżej normy, stworzył się przez efekt jojo? kiedys schudlam 27kg, prawidlowa dieta, ruch itd, wolne chudniecie. Niestety przytylam 30kg, i FT4 wyszlo ponizej normy po przytyciu. Jadlam prawidlowo, nadal bylam aktywna sportowo. Jestem rok po efekcie jojo, teraz znow mam diete od dietetyka plus cwiczenia, niestety nie moge schudnąć mimo duzych wysilkow, dietetyk tez rozklada rece, czy to moze byc wina FT4?

Może to być kwestia niedoczynności tarczycy. Należy wykonać jej pełną diagnostykę, łącznie z USG tarczycy i udać się do lekarza. Dodatkowo można spróbować zmodyfikować dietę pod względem składników pokarmowych, zastosować dietę o niskim indeksie glikemicznym oraz zastanowić się czy nie występuję u Pani nadwrażliwość na jakiś produkt, co może blokować proces chudnięcia (można zastosować prosty test: nie zmieniając diety i aktywności fizycznej ważymy się codziennie przez 2 tygodnie, następnie sprawdzamy czy waga jest równa lub ewentualnie spada, a jeśli gdzieś wystąpi skok wagi do góry, patrzymy co jedliśmy do 3 dni wstecz i typujemy produkt, który mógł wywołać taki efekt, mogą to być np. jajka, nabiał, warzywa strączkowe, mleko migdałowe). Pozdrawiam, w razie pytań zapraszam do kontaktu, Paulina

Czy została u Pani zdiagnozowana niedoczynność? Najpierw należy określić przyczynę problemu w tym celu należy zgłosić się do lekarza.
W przypadku niedoczynności dieta powinna wyglądać następująco:
TAK dla:
-węglowodany złożone - produkty pełnoziarniste lub kasze. Dzięki nim organizm jest mniej skłonny do robienia zapasów, co więcej stabilizują poziom glukozy we krwi,
-morskie ryby, jaja, chude mięso, to doskonałe żródła białka, a ich trawienie wymaga dużego wydatku energetycznego (metabolizm przyspiesza nawet 25%) oraz zmniejsza ryzyko wypadania włosów (częste przy chorobach tarczycy),
-błonnik - w ilości min. 25 g dziennie (w celu uniknięcia zaparć). Jedz warzywa i owoce ze skórką, pieczywo pełnoziarniste, ziarna i orzechy, siemię lniane,
-cynk i selen – które wspomagają syntezę tyroksyny (jeden z hormonów tarczycy). Cynk można znaleźć w pestkach słonecznika, sezamie, orzechach brazylijskich mięsie, owocach morza, i warzywach liściastych, a selen – czerwonym mięsie, wątróbce, pieczywie pełnoziarnistym,
-żelazo – u niektórych osób z niedoczynnością tarczycy, występuje niedokrwistość. Należy wówczas zadać o odpowiednią ilość żelaza w diecie. Dobrymi źródłami są: chude mięso, jaja, ryby, orzechy, suszone morele, natka pietruszki, pestki dyni, nasiona sezamu.
-dobre tłuszcze – czyli olej lniany i oliwa z oliwek nierafinowana, tłoczona na zimno, tran w ilości ok 2 łyżek dziennie (1 łyżka = 7 ml) doskonale podkręcą metabolizm,
-2-3 litry wody dziennie - ułatwia pozbycie się zaparć i zmęczenia. Woda niskozmineralizowana ułatwia wypłukanie nadmiaru fluoru z organizmu (z pasty do zębów, herbaty) i chloru (woda kranowa), które nasilają objawy niewydolności tarczycy, szczególnie niechęć do wysiłku fizycznego.
NIE dla:
-produkty sojowe – znajdujące się w nich izoflawony mogą zmniejszyć wydajność pracy tarczycy,
-cukier, jasne pieczywo, makaron z białej mąki, ziemniaki, a także wyroby cukiernicze – znajdujące się w tych produktach węglowodany proste wpływają na duże wahania stężenia glukozy we krwi, co pogłębia uczucie zmęczenia (dokuczliwy objaw niedoczynności tarczycy)
-kapusta, brukselka, kalafior, brukiew, soja, rzepa, orzeszki ziemne, gorczyca – zawarte w nich związki antyodżywcze (goitrogeny) mogą pogłębiać niewydolność tarczycy, ponieważ zmniejszają przyswajanie jodu, który znajduje się w pożywieniu. Pierwiastek ten jest niezbędny dla tarczycy, gdyż uczestniczy w procesie wytwarzania hormonów. Dopuszczone jest okazjonalne spożycie rozsądnej ilości tych produktów.

Pozdrawiam,
Paulina Roziewska, dietetyk
http://dietetyka-medyczna.pl/