Czy obrzezanie wpłynie negatywnie na sprawność seksualną?

Witam serdecznie! Mieszkamy w Anglii i lekarze stwierdzili stulejkę u mojego syna, który ma 10 lat. Miał częste infekcje, więc podawali mu krem, który łagodził tylko ból, ale niestety ma jeszcze wokół siusiaka bardzo twardą skórę i mały otwór, żeby tylko zrobić siusiu. Lekarz stwierdził, że jedyne co może zaproponować mu to tylko obrzezanie pod ogólną narkozą. Moje pytanie jest takie, czy powinnam pojechać do kraju i leczyć inaczej? Czy jest to możliwe? Po takim obrzezaniu sprawność seksualna w przyszłości będzie taka sama, jak u innych mężczyzn? Słyszałam też, że po obrzezaniu, gdy dorośnie wykluczona jest masturbacja?

Nie wiem, co robić, czy szukać innego rozwiązania, czy to obrzezanie nie jest takie straszne? Jakie mogą być konsekwencje takiego zabiegu? Naprawdę chcę, żeby w przyszłości funkcjonował jak inni chłopcy. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie!

Lek. Jakub Krawczyk

Witam serdecznie! W przypadku stulejki największe znaczenie ma dynamika objawów, które odczuwa Pani syn oraz możliwość zachowania funkcji prącia. Nieodprowadzalny fragment napletka może powodować ból podczas załatwiania się oraz czasem uniemożliwia pełną mikcję. Ponadto przypadłość ta znacznie utrudnia higienę penisa i sprzyja kolonizacji bakterii oraz rozwojowi infekcji dróg moczowych. Bolesnych dolegliwości podczas pociągania napletka i spowodowane są jego napięciem oraz towarzyszącym często obrzękiem.

Metoda leczenia, którą zasugerowali Pani lekarze badający syna jest optymalna w tej sytuacji i gwarantuje największe prawdopodobieństwo trwałego wyleczenia. Konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego poszerzenia ujścia napletka lub całkowitego jego usunięcia czyli obrzezanie. Zabieg jest najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i obarczony małym ryzykiem powikłań. Już po kilku dniach, po wygojeniu się ran, następuje znaczna poprawa i poprawa komfortu pacjenta. Po obrzezaniu stulejka nie powinna nawracać. Wyżej opisane leczenie nie powoduje zaburzeń seksualnych w dorosłym życiu.