Czy obumarła ciąża powinna być od razu usunięta?

W piątek 7 października, będąc na usg (9 t.c.), okazało się, że płód obumarł i jego wielkość zatrzymała się na 6 tyg. Lekarz odesłał mnie do domu i dał skierowanie do szpitala, mówiąc, że jeśli pojawi się krwawienie, to mam zgłosić się do szpitala, a jak nie, to do niego na wizytę 16 października. Czy nic mi się nie stanie przez ten tydzień (czy mogę chodzić z tym obumarłym płodem), czy nie dostanę jakiegoś zakażenia i czy to w przyszłości nie wpłynie na moją płodność? Czy lepiej udać się do szpitala, wziąć tabletki wczesnoporonne, a następnie wykonać zabieg łyżeczkowania? I jeszcze pytanie, czy chodzić do pracy, czy lepiej wziąć zwolnienie lekarskie i być w domu?

Witam serdecznie!

Decyzję o najwłaściwszej metodzie leczenia zawsze podejmuje lekarz prowadzący. Obumarła ciąża nie jest wskazaniem do natychmiastowej indukcji poronienia. Pani lekarz zdecydował się na odroczenie zabiegu, by poronienie dokonało się samo. W ciągu tygodnia nie powinno dojść do żadnych powikłań, typu wykrzepianie czy infekcja.
Większe ryzyko niesie za sobą zabieg łyżeczkowania, który może spowodować wystąpienie wielu powikłań (w tym zrosty macicy utrudniające zajście w kolejne ciąże). To dlatego zabieg ten u młodych kobiet wykonywany jest jedynie w ostateczności.

Farmakologiczna indukcja poronienia prostaglandynami w większości przypadków jest wystarczająca. Jedynie w przypadku braku uzyskania pełnej czynności skurczowej i całkowitego oczyszczenia jamy macicy zalecane jest łyżeczkowanie jamy macicy.

W podanej sytuacji nie ma bezpośrednich wskazań do przebywania w domu. Na początku krwawienie nie powinno być nasilone i zapewne zorientuje się Pani wcześniej o całej sytuacji. Jeżeli jednak będzie się Pani czuła spokojniej, zawsze może poprosić lekarza o wystawienie zwolnienia lekarskiego.

Pozdrawiam