Czy odbywając stosunek po okresie mogę być w ciąży?

Jeżeli mój cykl trwa 30 dni, ostatnią miesiączkę miałam 10 stycznia i trwała 5 dni, a współżyłam z mężem 14,15,16 stycznia czy jest możliwość, że jestem w ciąży?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Owulacja występuje zazwyczaj ok. 14 dni przed miesiączką. W Pani przypadku, pojawiła się ona więc najpewniej ok. 26 stycznia. Plemniki przeżywają natomiast w drogach rodnych kobiety maksymalnie 7 dni. Szansa na zapłodnienie jest więc w Państwa przypadku nikła, jeżeli miesiączkuje Pani regularnie. Warto nauczyć się rozpoznawania własnej płodności- zarówno gdy chcemy uniknąć ciąży, jak i wtedy, gdy się o nią staramy. Pobieżnie opisałam tę kwestię w odpowiedzi na inne pytanie: /pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne.

Pozdrawiam serdecznie!