Czy odchudzanie powoduje zanik okresu?

Mam 16 lat i już od 5 miesięcy nie mam okresu. Ważę ok. 53 kg przy wzroście 173 cm, dodam że wcześniej (gdzieś w styczniu) ważyłam 59 kg, odchudzałam się bez pomocy określonej diety, po prostu jadłam mniej. Czy powinnam iść do ginekologa? A jak tak to jak ta wizyta by wyglądała?
16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Twoje BMI wynosi 17,7 i odpowiada wartości poniżej 10 centyla na siatkach centylowych, co oznacza niedobór masy ciała. Masz niedowagę i powinnaś przytyć, ponieważ niedowaga w okresie dorastania może mieć niebezpieczne konsekwencje. Odchudzanie może spowodować zatrzymanie miesiączki, a w przyszłości problemy ze zdrowiem, czy zajściem w ciążę.

Powinnaś ten problem skonsultować z rodzicami (najlepiej z mamą:) i udać się na wizytę do ginekologa. Poinformuj lekarza, że jest to Twoja pierwsza wizyta, z pewnością będzie wiedział, co robić.

Odpowiedź na pytanie jak wyląda wizyta u ginekologa znajdziesz m.in. tutaj:
http://abcantykoncepcja.pl/pytania/jak-wyglada-pierwsza-wizyta-u-ginekologa
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-udac-sie-na-pierwsza-wizyte-do-gine...

Pozdrawiam