Czy odstawienie antydepresantów może powodować agresję?

Szanowna Pani Doktor, Mój chłopak od roku leczy się na depresje, miał za sobą próbę samobójczą. Na chwilę obecną jest dobrze, jednak martwi mnie jego zachowanie. Czasami jest zwyczajnie szczęśliwy, pełen optymizmu, następnego dnia zwykłe spóźnienie na zajęcia może zaburzyć harmonię na cały dzień. Kiedy jest szczęśliwy jest go pełno wszędzie, ma sto pomysłów na minutę, wówczas dużo rozmawiamy o jego chorobie, bo chcę się o niej dowiedzieć jak najwięcej. Jeden lekarz stwierdził u niego borderline, po czym kolejny wykluczył tę chorobę. Jakie symptomy mogłyby świadczyć o jej istnieniu? Czy lekarstwa, które zażywa po ostawieniu mogą wpłynąć na jego zachowanie, czy taka osoba może wówczas stać się agresywna? Mój chłopak samookaleczał się w przeszłości.

ponad rok temu

Witaj,
Jeżeli twój chłopak ma przepisane leki i sam podjął decyzję o ich odstawieniu, to oczywiście można spodziewać się zmian w jego nastroju i zachowaniu. Samemu nie można decydować o odstawieniu leków.
Co do zdiagnozowania choroby, to potrzeba zebrać znacznie więcej informacji, niż tylko parę ogólnych zdań, które napisałaś. Niektóre objawy są charakterystyczne dla kilku zaburzeń, dlatego nie zawsze można jednoznacznie postawić diagnozę.
To lekarz prowadzący ocenia stan pacjenta i tylko on może wydać opinie, czy obecnie istnieje zagrożenie samookaleczania, czy też nie.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk