Czy odstawienie leków na depresję może się wiązać z pojawianiem się agresji?

Mój mąż zażywa leki antydepresyjne przez bardzo długi czas, jakieś 10 lat. Bierze je tak długo ponieważ kiedyś, na własna rękę, postanowił zerwać z lekiem. Z dnia na dzień po prostu przestał je brać i choroba strasznie nawróciła, od tej pory boi się zerwać z lekiem... Od niedawna namawiam go abyśmy razem spróbowali zmieniać dawki leku, powolutku, tj. 1/2 tabletki mniej na około pól roku. Z dawki 2 tabletek dziennie zeszliśmy do 1. Od jakiegoś czasu jednak mąż stal się bardziej impulsywny, zdarza mu się podnieść na mnie głos, odnieść się w wulgarny sposób, co zupełnie do niego nie pasuje, gdyż zawsze był oazą spokoju. Chciałabym zapytać, czy jedno może być powiązane z drugim.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Decyzję o długości leczenia przeciwdepresyjnego oraz o ewentualnym odstawieniu małżonek powinien podjąć wspólnie z lekarzem prowadzącym. Leczenie długotrwałe (5-10 lat) jest zalecane chorym, u których podejmowano 2-3 próby zakończenia leczenia, ale w ciągu roku dochodziło do nawrotu depresji. Długotrwałe przyjmowanie leków psychotropowych może niekorzystnie wpływać na funkcję wątroby, poziom elektrolitów oraz morfologię krwi - wskazana jest okresowa (co najmniej raz w roku) kontrola lekarska i odpowiednie badania laboratoryjne.

W trakcie odstawiania leków przeciwdepresyjnych, zwłaszcza po wieloletnim przyjmowaniu mogą pojawić się objawy tzw. zespołu dyskontynuacji. Jedym z nich jest drażliwość.
Większość objawów mija samoistnie w ciągu dwóch tygodni. W razie uporczywych, nasilonych objawów - psychiatra może przepisać leki działające doraźnie.
Polecam informacje w podobnych wątkach:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-brac-leki
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/co-czuje-czlowiek-po-odstawieniu-leku-antydepresyjnego

Serdecznie  pozdrowieniami