Czy odstawienie tabletek mogło spowodować brak miesiączki?

Pytam, ponieważ mam pewne wątpliwości. Brałam tabletki antykoncepcyjne przez 4 miesiące, jednak zrobiłam przerwę już ponad miesięczną, ponieważ zgubiłam receptę. Zanim poszłam do lekarza po następną, minęła 7-dniowa przerwa, i miałam czekać na pierwszy dzień okresu, żeby zacząć kolejną paczkę. Jednak podczas tej już ponad miesięcznej przerwy uprawiałam sex bez zabezpieczenia, ale bez wytrysku. Nie dostałam okresu w tym terminie co powinnam dostać. To ciąża, czy po prostu nie mam tego okresu za względu na odstawienie pigułek? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych dochodzi zazwyczaj do opóźnienia owulacji o około 10-14 dni. Wiąże się to również z opóźnieniem pierwszej miesiączki po odstawieniu tabletek( czyli drugiego krwawienia po ostatnim opakowaniu tabletek antykoncepcyjnych).
Jeżeli doszło do stosunku bez wytrysku nasienia mogło dojść do przeniesienia preejakulatu. Zawiera on nieznaczne ilości plemników i możliwe jest wówczas zajście w ciążę.
W Pani przypadku trudno określić czy brak miesiączki jest spowodowany odstawieniem tabletek, czy ciążą.

Proponuję wykonanie testu ciążowego. Przed kolejnym opakowaniem tabletek antykoncepcyjnych należy wykluczyć ciążę.

Pozdrawiam