Czy odwapnienia można wyleczyć?

Dzień dobry, u 7 letniej córki lekarz stomatolog stwierdził odwapnienie nowo wyrosłej stałej górnej jedynce, zęby mleczne córka też ma już leczone. Córka w pierwszym roku życia nie dostawała żadnych antybiotyków, jednak ja miałam w 2 i 3 miesiącu ciąży bardzo ciężkie wymioty, ten czas spędziłam pod kroplówkami w szpitalu. Czy odwapnienia można wyleczyć, czy są to zmiany z których powstaną nieodwracalne ubytki. Czy są jakieś specjalne pasty do zębów które by leczyły ten defekt? Proszę o odpowiedź

Witam serdecznie,
Wszystko zależy od stopnia i przyczyny odwapnienia. W przypadku zmian w początkowym stadium, jest to w większości przypadków odwracalne. Najlepiej umówić się na wizytę do lekarza pedodonty (stomatolog zajmujący się leczeniem dzieci), który dokładnie zdiagnozuje pani córkę i dobierze indywidualną terapię. Istotne jest, żeby leczenie rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ odwapnione zęby są w większym stopniu podatne na działanie czynników zewnętrznych.

Głównym wrogiem zębów jest cukier, a najniebezpieczniejsze są dwucukry: sacharoza, maltoza i laktoza, oraz cukry proste: glukoza i fruktoza. Z cukrów tych bakterie tworzą kwasy powodujące odwapnienie, czyli uszkodzenie szkliwa. Odwapnienie jest pierwszym etapem próchnicy widocznym w postaci kredowej plamy, która z czasem robi się brązowa. Uszkodzenie szkliwa umożliwia dalszą penetrację bakterii w głąb zęba, do zębiny i miazgi, gdzie znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Aby zapobiec próchnicy konieczna jest eliminacja bakterii i cukrów oraz zwiększenie odporności zębów poprzez codzienne zabiegi higieniczne. Zaleca się jak pilną wizytę u lekarza stomatologa, aby jak najwcześniej rozpocząć leczenie.

Wymioty w pierwszym trymestrze ciązy nie mogą powodować zmian o typie hipomineralizacji w zębach stałych (siekacze, trzonowce), które mineralizują się okołoporodowo. Gdyby czynnik uszkadzający działał okołoporodowo, możnaby przypuszczać hipomineralizację szkliwa. W tym przypadku przyczyną zmian jest najpewniej niedostateczna higiena i odkładająca się płytka bakteryjna. Należy więc poprawić higienę i zastosować odpowiednią do wieku pastę dla dziecka. Proszę udać się do stomatologa celem ustalenia sposobów utrzymania higieny jamy ustnej. Dodatkowo na tzw. odwapnienia można zastosować preparat ICON, który infiltruje początkowe zmiany próchnicowe.
Zapraszam na wizytę.
pozdrawiam serdecznie
Marta Hryncewicz