Czy odżywki białkowe wspomagają odchudzanie?

Witam, Jestem studentką - mam 19 lat, 175 wzrostu i ważę 70 kg. Chciałabym możliwie szybko, ale i skutecznie schudnąć. Staram się zdrowo odżywiać (wyeliminowałam już fast foody oraz większość cukru) i regularnie ćwiczę (co najmniej 2 razy w tygodniu zajęcia fitness). Ostatnio przeczytałam że odżywki białkowe typu whey wspomagają odchudzanie. Chciałam zapytać czy to prawda i czy byłby to dobry pomysł by ją stosować. Na przykład jako jeden z posiłków dnia (przekąska lub kolacja- czyli ostatni posiłek dnia). Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam

Zacznę od tego, że twoja obecna waga jest prawidłowa (wskaźnik BMI przy podanych parametrach wynosi 22,8 a norma to 18,5-24,9), więc nie ma powodu abyś w sztuczny sposób przyspieszała czy wymuszała redukcję masy ciała. Jeśli chcesz poprawić kształt swojej sylwetki to właśnie trening połączony ze zdrowym odżywianiem są na to najlepszym sposobem.

Odżywki, o które pytasz są przeznaczone dla osób, u których z różnych powodów ilość białka w naturalnej diecie jest niewystarczająca. Zapotrzebowanie na białko u dorosłego człowieka wynosi 0,8-1g/kg masy ciała na dobę. U osób intensywnie ćwiczących to zapotrzebowanie wzrasta do ok. 1,2g . Nawet taką ilość białka bez problemu dostarcza zdrowa dieta bogata w drób, ryby, jaja i chudy nabiał.

Nadmierna podaż białka obciąża nerki i wątrobę prowadząc do wielu poważnych chorób, dlatego nie należy go ‘przedawkowywać’ co często ma miejsce przy stosowaniu odżywek. Białko rzeczywiście sprzyja odchudzaniu, gdyż produkty obfitujące w ten makroskładnik dają długotrwałe uczucie sytości a poza tym nasz organizm zużywa więcej kalorii trawiąc białko niż np. węglowodany. Pamiętajmy jednak, że 1g białka to 4 kcal (tyle samo co 1g węglowodanów) więc na diecie bogato białkowej też można utyć!

Zanim więc podejmiesz decyzję o wprowadzeniu do swojej diety odżywki białkowej spisz swój jadłospis z kilku różnych dni i za pomocą tabel żywieniowych oblicz ile białka sobie dostarczasz. Prawdopodobnie dojdziesz do wniosku, że odżywki nie są ci potrzebne.

Pozdrawiam serdecznie